Bezpieczny Senior

Nie daj się oszukać „na wnuczka”

Przestrzegamy Państwa przed oszustami wyłudzającymi pieniądze od starszych osób metodą na tzw. wnuczka czy policjanta. Niestety do funkcjonariuszy wciąż docierają informacje o takich zdarzeniach. Dwie mieszkanki powiatu kamieńskiego, dzięki swojej czujności i prawidłowej reakcji, nie padły ofiarą oszustów.

Metoda „na wnuczka”

Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często występujących u osób starszych. Następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z członkiem rodziny. W rozmowie dzwoniący prosi o udzielenie pilnej pożyczki.

Zdarza się, że dzwoniący nie wskazuje żadnego celu, na który potrzebuje pieniędzy, ale niemal zawsze prosi o dyskrecję wobec innych członków rodziny. Często oprócz gotówki sprawcy nakłaniają osobę oszukiwaną do oddania im również biżuterii.

Kiedy oszustowi udaje się nakłonić osobę pokrzywdzoną do „udzielenia pożyczki” informuje, że nie będzie mógł osobiście odebrać pieniędzy i podaje sposób przekazania pieniędzy (gotówką lub przelewem) albo kosztowności innej osobie. Przestępcom chodzi o to, aby nakłonić ofiarę do przekazania pieniędzy nieznajomemu.

„Odbiorca” po przybyciu do osoby oszukiwanej, przekazuje telefon komórkowy, umożliwiając w ten sposób ponowną rozmowę z rzekomym „wnuczkiem”, co dodatkowo ma uwiarygodnić konieczność przekazania pieniędzy. To kolejny sygnał, że coś jest nie w porządku i należy natychmiast powiadomić Policję.

Oszuści wykonują do swoich ofiar bardzo dużo połączeń telefonicznych, w krótkich odstępach czasu. W ten sposób chcą wywierać presję psychologiczną i nakłonić ofiarę do szybszego oddania pieniędzy. Takie częste telefony mają, także utrudnić osobie oszukiwanej nawiązanie kontaktu z rodziną.

Metoda „na policjanta”

Nigdy żaden policjant nie informuje osób postronnych o podejmowanych działaniach. Funkcjonariusze nigdy też nie odbierają i nie przekazują pieniędzy. Jeśli odbierzemy telefon i nasz rozmówca będzie przedstawiał się jako np. policjant i pojawi się temat związany z koniecznością przekazania mu pieniędzy, natychmiast dzwońmy pod nr alarmowy 112.

Z policyjnych informacji wynika, że coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia. Dzięki temu coraz częściej przestępcom nie udaje się nikogo oszukać.

8 maja 2019 r. (środa), dwie mieszkanki powiatu kamieńskiego odebrały telefony od osób podających się za ich wnuczki, które pilnie potrzebowały pieniędzy. Obydwie seniorki zachowały jednak czujność – rozłączyły rozmowy i skontaktowały się ze swoimi rodzinami. Potwierdziły, że opisane im przez oszustów zdarzenia nie miały miejsca, a ich prawdziwe wnuczki są bezpieczne. O usiłowaniu oszustwa metodą na tzw. poinformowały Komendę Powiatową Policji w Kamieniu Pomorskim. Funkcjonariusze podjęli już odpowiednie działania.

Pamiętaj:

  • jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę;
  • Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy;
  • nie działaj pochopnie pod presją czasu;
  • po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu by opowiedzieć o zdarzeniu;
  • jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom Policję.

NIE DAJMY PRZESTĘPCOM SZANSY!

Powrót na górę strony